top of page

“Transformacja: zdążyć przed katastrofą” film dokumentalny

“Transformacja: zdążyć przed katastrofą” premiera krótkometrażowego filmu Climate Reality Europe.


W dniu 9 września, na kanale YouTube ‘Climate Reality Europe’ odbędzie się premiera filmu krótkometrażowego o sprawiedliwej transformacji Śląska (link), wyprodukowanego przez Climate Reality Europe w bliskiej współpracy z Bo Miasto, lokalną organizacją pozarządową działającą na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwoju regionu Śląska.

Film opowiada historię młodej aktywistki, Gosi Czachowskiej, rozmawiającej z przedstawicielami różnych grup społecznych, m.in. związków zawodowych górników, przedsiębiorców, grup religijnych i kulturowych, edukatorów, których łączy głęboka troska o przyszłość Polski i świata w związku z nieuniknioną transformacją energetyczną.


W obliczu konieczności zmiany funkcjonowania człowieka w świecie pogrążonym w kryzysie klimatycznym, film zwraca uwagę na szanse i możliwości jakie niesie ze sobą transformacja do cywilizacji neutralnej klimatycznie.


Celem filmu jest zbudowanie większej świadomości dotyczącej tematu sprawiedliwej transformacji energetycznej jako projektu społecznego wymagającego uprzedniego zaplanowania w procesie angażującym różne grupy interesariuszy.


 


Więcej o The Climate Reality Project:

Climate Reality Project to organizacja pozarządowa założona przez byłego Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych i Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Al’a Gore’a. Misją organizacji jest szerzenie wiedzy o kryzysie klimatycznym oraz rozwiązaniach ograniczających jego postęp i negatywne konsekwencje. Organizacja trenuje i zszerzesza aktywistów klimatycznych na całym świecie - obecnie to ponad 40 tysięcy osób aktywnie działających na rzecz klimatu, w tym blisko 4 tysiące osób w samej Europie.

Odwiedź stronę internetową europejskiego oddziału The Climate Reality Project (link).


Więcej o sprawiedliwej transformacji (energetycznej):

Sprawiedliwa transformacja energetyczna to najprawdopodobniej jedna z największych szans dla Polski, a zwłaszcza Górnego Śląska, na wkroczenie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju oraz budowania społeczeństwa i gospodarki zgodnej z założeniami polityki klimatycznej Unii Europejskiej.


W globalnej transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie niezbędne będzie podjęcie działań na każdym poziomie decyzyjnym - od państw i samorządów, przez międzynarodowe organizacje biznesowe, do pojedynczych obywateli. W niektórych regionach, zwłaszcza tych historycznie najbardziej zależnych od paliw kopalnych, takich jak Polska, transformacja ku gospodarce neutralnej klimatycznie, będzie szczególnie znaczącym wyzwaniem.


5 views0 comments

Comments


bottom of page